Polynenasýtené tuky: Rozdiel medzi revíziami

Z FitInfo
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 1: Riadok 1:
Polynenasýtené tuky ('''PUFA''') sú tie tuky, ktoré obsahujú [[nasýtenosť tukov|polynenasýtené mastné kyseliny]]. PUFA môžu byť [[priestorová geometria tukov|cis alebo trans]], v tomto článku budeme písať o zdravých tukoch v prirodzenej ''cis'' forme, o trans tukoch sa píše [[trans tuky|tu]]. PUFA sú pri izbovej teplote (aj v chladničke) tekuté (topia sa pri nižšej teplote oproti MUFA, a ešte nižšej ako nasýtené tuky) a pochádzajú z rastlinných zdrojov.
+
Polynenasýtené tuky ('''PUFA''') sú tie tuky, ktoré obsahujú [[nasýtenosť tukov|polynenasýtené mastné kyseliny]]. PUFA môžu byť [[priestorová geometria tukov|cis alebo trans]], v tomto článku budeme písať o zdravých tukoch v prirodzenej ''cis'' forme, o trans tukoch sa píše [[trans tuky|tu]]. PUFA sú pri izbovej teplote (aj v chladničke) tekuté (topia sa pri nižšej teplote oproti MUFA, a ešte nižšej ako nasýtené tuky) a sú najviac náchylné na [[oxidácia|oxidáciu]]. Pochádzajú z rastlinných zdrojov.
 
<p></p>
 
<p></p>
Jednotlivé mastné kyseliny sa od seba líšia [[dĺžka reťazca|dĺžkou reťazca]] (počtom uhlíkov) a [[omega parameter|omega parametrom]].
+
Jednotlivé mastné kyseliny sa od seba líšia [[dĺžka reťazca|dĺžkou reťazca]] (počtom uhlíkov) a [[omega parameter|omega parametrom]]. Prevažná väčšina PUFA je ω-3 (...) alebo ω-6 (...), pričom všetky ω-3 MK majú tiež dvojitú väzbu aj na 6. uhlíku od konca, rovnako ako ω-6. Dve najkratšie ω-3 a ω-6 PUFA sú [[esenciálny tuk|esenciálne]], ostatné je telo schopné syntetizovať. Jednotlivé triedy PUFA (teda ω-3:ω-6) je nutné prijímať v strave v správnom [[pomer ω-3:ω-6|pomere]], ktorý je cca '''1:1 až 1:5''' v prospech ω-6.
 
<p></p>
 
<p></p>
 
Zdroje PUFA v potravinách sú najmä:
 
Zdroje PUFA v potravinách sú najmä:
 
ryby??? morske obludy? potom aj upravit v zivocisnych! <br/>
 
ryby??? morske obludy? potom aj upravit v zivocisnych! <br/>
 
Spomenúť hydrogenáciu, čím lacnejšia potravina, tým viac hydrogenácie<br/>
 
Spomenúť hydrogenáciu, čím lacnejšia potravina, tým viac hydrogenácie<br/>
spomenúť EFA, primarny zdroj omega3 riasy?
 
 
----
 
----
 
Späť: [[Tuky]]
 
Späť: [[Tuky]]

Verzia zo dňa a času 14:50, 30. január 2019

Polynenasýtené tuky (PUFA) sú tie tuky, ktoré obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny. PUFA môžu byť cis alebo trans, v tomto článku budeme písať o zdravých tukoch v prirodzenej cis forme, o trans tukoch sa píše tu. PUFA sú pri izbovej teplote (aj v chladničke) tekuté (topia sa pri nižšej teplote oproti MUFA, a ešte nižšej ako nasýtené tuky) a sú najviac náchylné na oxidáciu. Pochádzajú z rastlinných zdrojov.

Jednotlivé mastné kyseliny sa od seba líšia dĺžkou reťazca (počtom uhlíkov) a omega parametrom. Prevažná väčšina PUFA je ω-3 (...) alebo ω-6 (...), pričom všetky ω-3 MK majú tiež dvojitú väzbu aj na 6. uhlíku od konca, rovnako ako ω-6. Dve najkratšie ω-3 a ω-6 PUFA sú esenciálne, ostatné je telo schopné syntetizovať. Jednotlivé triedy PUFA (teda ω-3:ω-6) je nutné prijímať v strave v správnom pomere, ktorý je cca 1:1 až 1:5 v prospech ω-6.

Zdroje PUFA v potravinách sú najmä: ryby??? morske obludy? potom aj upravit v zivocisnych!
Spomenúť hydrogenáciu, čím lacnejšia potravina, tým viac hydrogenácie


Späť: Tuky