Bielkoviny: Rozdiel medzi revíziami

Z FitInfo
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 1: Riadok 1:
Bielkoviny (proteíny) slúžia najmä ako '''stavebný materiál''' pre výstavbu a udržanie telesných tkanív. Hoci primárne neslúžia ako zdroj energie (na rozdiel od [[tuky|tukov]]  a [[sacharidy|sacharidov]]), v prípade nedostatku si telo vie procesom ''glukoneogenézy'' vytvoriť potrebnú energiu (vo forme glukózy) aj z bielkovín. Okrem toho majú bielkoviny aj ďalšie funkcie (transport, obrana, ...).
+
Bielkoviny (proteíny) slúžia najmä ako '''stavebný materiál''' pre výstavbu a udržanie telesných tkanív. Hoci primárne neslúžia ako zdroj energie (na rozdiel od [[tuky|tukov]]  a [[sacharidy|sacharidov]]), v prípade nedostatku si telo vie procesom ''glukoneogenézy'' vytvoriť potrebnú energiu (vo forme glukózy) aj z bielkovín. Okrem toho majú bielkoviny aj ďalšie funkcie (transport, obrana, svalový pohyb...).
 
<p></p>
 
<p></p>
 
Bielkoviny sa skladajú z [[aminokyseliny|aminokyselín]] (AK), ich tvorba v tele je závislá od ich príjmu v potrave. V tráviacom trakte sa prijaté bielkoviny môžu rozložiť na aminokyseliny a neskôr sa znova syntetizovať do potrebných proteínov, s výnimkou ''esenciálnych'' aminokyselín, ktoré je potrebné prijímať priamo v strave.
 
Bielkoviny sa skladajú z [[aminokyseliny|aminokyselín]] (AK), ich tvorba v tele je závislá od ich príjmu v potrave. V tráviacom trakte sa prijaté bielkoviny môžu rozložiť na aminokyseliny a neskôr sa znova syntetizovať do potrebných proteínov, s výnimkou ''esenciálnych'' aminokyselín, ktoré je potrebné prijímať priamo v strave.

Verzia zo dňa a času 11:33, 8. február 2019

Bielkoviny (proteíny) slúžia najmä ako stavebný materiál pre výstavbu a udržanie telesných tkanív. Hoci primárne neslúžia ako zdroj energie (na rozdiel od tukov a sacharidov), v prípade nedostatku si telo vie procesom glukoneogenézy vytvoriť potrebnú energiu (vo forme glukózy) aj z bielkovín. Okrem toho majú bielkoviny aj ďalšie funkcie (transport, obrana, svalový pohyb...).

Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín (AK), ich tvorba v tele je závislá od ich príjmu v potrave. V tráviacom trakte sa prijaté bielkoviny môžu rozložiť na aminokyseliny a neskôr sa znova syntetizovať do potrebných proteínov, s výnimkou esenciálnych aminokyselín, ktoré je potrebné prijímať priamo v strave.

Bielkoviny zo stravy sú:

  • živočíšne (mäso, mliečne výrobky, vaječné bielko)
  • rastlinné (najmä strukoviny, obilniny, orechy, semená, zelenina)

Hodnotu potraviny ako proteínového zdroja ovplyvňuje:

  • podiel na energetickej hodnote (tzn. koľko iných makronutrientov - tukov, sacharidov, obsahuje potravina popri bielkovinách) - najčistejšie proteínové zdoje sú chudé hydinové mäso a vaječné bielko. Rastlinné zdroje majú nižší podiel proteínov.
  • kompletnosť a využiteľnosť potraviny z hľadiska aminokyselinového profilu (najlepšie sú živočíšne zdroje)
  • stráviteľnosť, ktorá zahŕňa viac parametrov:
    • koľko energie musí telo vynaložiť na strávenie potraviny - živočíšne potraviny sa trávia náročnejšie (lepšie je to v prípade rýb) ako rastlinné, čo ale neplatí pre špeciálne pripravené koncentrované živočíšne proteiny (izolát, hydrolyzát)
    • množstvo (%) proteínu, ktoré sa reálne spracuje v tele, preto celková kvalita proteínu zahŕňa využiteľnosť aj stráviteľnosť (napr. PDCAAS / DIAAS)
    • rýchlosť vstrebávania - príklad rýchleho proteínu je srvátkový koncentrát (špec. hydrolyzát), príklad pomalého kazeín.

Štandardný odporúčaný príjem bielkovín v strave je okolo 0.8g/kg (myslí sa LBM, lean body mass, tzn. treba si pri výpočte odmyslieť nadváhu), u aktívnych športovcov (najmä silových) musí byť navýšený kvôli vyšším nárokom na regeneráciu tkanív.

Energia obsiahnutá v 1g bielkovín: 4 kCal


Späť: Strava